Akakoca Yeni Sahil GazetesiKarakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PİRİ REİS ANISINA YELKENLER FORA 3 Then Response.Write("") %>
08/Eylül/2013, 21:49

PİRİ REİS ANISINA YELKENLER FORA

Ünlü Denizci Piri Reis'in İlk Dünya Haritası Çiziminin 500. Yılı Kutlamaları Kapsamında Akçakoca'da Bir Yelken Şenliği Düzenlendi

Türk ve Dünya Tarihinin en büyük denizcilerinden biri olan Piri Reis İlk Dünya Haritasının Çiziminin 500. Yılında   Akçakoca Denizcilik ve Yelken Kulübü, DÜ Yelken Topluluğu,OTDÜ  ve Ereğli Yelken İhtisas Kulübünün  ortaklaşa düzenledikleri etkinlikle anıldı.

 
2013 ün UNESCO tarından PİRİ REİS  yılı ilan edilmesi çerçevesinde çeşitli kentlerde farklı etkinliklerle anılan ünlü denizcimiz için Akçakoca’da da bir etkinlik planladıklarını belirten

Akçakoca Denizcilik Ve Yelken Kulübü Başkanı Sıtkı Şengün yaptığı açıklamada ; “Dünya tarihinin en büyük denizcilerinden olan ve gidip görmeden yıllarca dinlediklerini hayal edip bir bütün haline getirerek çizdiği haritalarla dünya denizcilik tarihine büyük hizmetler vermiş olan Piri Reis adına bir etkinlik düzenledik. Bugünün teknolojisiyle elde edilen çizimlerle kıyaslandığında en ince detaylara kadar eksiksizliğiyle dikkat çeken çalışmaları 500 yıl önce başarmış  Büyük kaptan denizcimiz Piri Reis ‘e saygı adına yedi farklı özellikte teknenin katılımıyla Akçakoca’dan başlayan  Kdz Ereğli –Filyos – Akçakoca yelken turu planladık. Etkinliğimiz hava muhalefetine takıldı . Bir gün erteledik ve Filyos etabını iptal ettiğimiz etkinliğimize bugün başlıyoruz.” Dedi.

        

Bu ve benzeri etkinliklerle Akçakoca Yelken Kulübü olarak amaçlarının yeşil enerjiyi özendirmek, denizi ve denizciliği sevdirmek olduğunun altını çizen Şengün; “Karadeniz’de yelken turizminin  gelişmesine ve  bu açıdan tanıtımının yapılmasına, denizlerimizin kirletilmesinin önlenmesine dikkat çekmeye çalışıyoruz. Bu konuları kapsayan kurslar düzenliyor, okullarda çalışmalar yapıyoruz ”dedi.

Akçakoca Balıkçı barınağından güzel görüntüler oluşturarak ayrılan yelkenliler Barınak çıkışında attıkları saygı turundan sonra rotaları Ereğli’ye doğru yelken bastılar.

 

 Diğer Haberler

KÖŞE YAZARLARIMIZ

YUNUS KARA YUNUS KARA
AKCAKOCA EŞİTTTİR AMASRA+SAFRANBOLU
cenk doğan cenk doğan
TARIMSAL SORUNLARA AKADEMİK BAKIŞ
SIRASI GELDİĞİNDE Özdal ALAS Özdal ALAS
AKÇAKOCASPOR'U *O* nun GİBİ SEVMEK
BAKIŞ Ali SOLAK Ali SOLAK
SON YAZIM; EN ÇOK ZORLANDIĞIM YAZIM OLDU
MİSAFİRİN GÖZÜNDEN İslam ÇANKAYA İslam ÇANKAYA
AKÇAKOCA’YA BALIĞIN HEYKELİ DİKİLECEK!
"SÖZ MECLİSTEN ..." Gülsüm ÇAĞLI Gülsüm ÇAĞLI
17 BİN YETERLİ Mİ ?
EKONOMİK BAKIŞ Tayfun AKIN Tayfun AKIN
Mesele; Olmak Ya da Olmamak
DERİN GEZİ NOTLARI Dilek DERİN Dilek DERİN
MAVİ KÖŞK

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Akçakoca 5 Günlük Hava Tahmini

İDEALİMAKCAKOCA FACEBOOK

ÖNEMLİ LİNKLER

 
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.